EAU DE LAVANDE

 
PARTERO_Jandovi_situace_VK-a4.jpg

rok: 2013
místo: Vranov

 

V případě této zahrady vnímáme jako drobnou nevýhodu, že spolu s přeneseným obrazem nemůžeme nabídnout i další smyslový zážitek, kterým je v tomto případě vůně.   Ta je totiž důležitým prvkem zahrady na jižním svahu Vranova.  Je vytvořena z druhů, které prostě všichni milujeme, neboť nás přenášejí do vzpomínek na moře, slunce a barvy léta. Tak se stalo, že zahrada, polohou na okraji chladného Moravského Krasu, evokuje slunnou Francii a je to hlavně zásluhou rostlin v ní použitých.

DSC_0473.jpg

Výsledek připomíná voňavý koktejl, který by se dal popsat slovy parfuméra : hlavu vůně tvoří levandule, srdce parfému zavoní akordem pryskyřičné borovice s tóny třešňových květů a základem parfému je smyslný extrakt z cedru, který celou kompozici uzavírá.

DSC_0489.jpg
DSC_0458_crop.jpg

Naše první setkání s namodralým domem nás inspirovalo k řešení, které bylo velmi, dá se říci prvoplánové. Leč na prudkém jižním svahu, který byl tenkrát rozryt a obnažen, se ukázalo jako vysoce funkční a efektní.

DSC_0471.jpg
DSC_0476.jpg

Sluncem spalovaný pozemek nabídl teplý svah, který jsme využili k tomu, abychom nepřístupné polohy osázeli levandulí a k zakrytí pohledů a nežádoucích průhledů jsme použili kmenné borovice a také malého cedru, který byl rodinným stromem a na zahradě už rostl. Spolu s původní třešní tak dřeviny vytvořily důležité stromové patro, které vytváří dnešní mikroklima. Malý cedr už v současnosti není vůbec malý a pomalu zastává roli dominanty v zahradě.

DSC_0483.jpg

Velkou hodnotou místa je pohled na protější svah s krásným výhledem na věže poutního kostela s klášterem, který je dnes vnímám spíše v průhledech z jednotlivých stanovišť. Zahrada se totiž během let krásně uzavřela a z původně exponovaného svahu je dnes ze všech stran intimní zahrada s příjemným chládkem a soukromím. Není prostorově nějak velká, ale během etapovité realizace během několika let se v ní podařilo usadit i přes nepřízeň svahovité polohy vše, co je v rodinné zahradě důležité. Pobytová místa se tu mísí s těmi užitkovými a vše je zde ve vzájemné rovnováze a poměrech.

DSC_0508.jpg
DSC_0503.jpg

Dřevěná terasa z akátových palubek je hlavním pobytovým místem zahrady a pomocí travnaté rampy, která se zahradou vine jako zelená stužka, je propojena s dalším epicentrem zahradního života – „spa domečkem“ s další přilehlou teráskou a ochlazovacím bazénem.

DSC_0523.jpg
DSC_0474.jpg

Betonová monolitická hmota domu je citlivě vsazena do hmoty svahu a na její střeše vznikla krásná vyhlídka s dřevěnou lavicí.

DSC_0449.jpg
DSC_0527.jpg

Zelená střecha je osázena sukulentními rostlinkami a její tvarová a barevná rozmanitost krásně kontrastuje s ostatní, spíše jednodušeji pojatou vegetací.

DSC_0521.jpg

Barevné netřesky v květináčích jsou malé filigránské ozdůbky, které je možno najít i na dalších místech v zahradě.

DSC_0505.jpg
DSC_0504.jpg

 Samostatnou částí zahrady je její vstupní a vjezdová partie s výsadbami kolem domu.

DSC_0513.jpg

Podélnou dlažbou jsme se snažili navázat na horizontální modřínové palubky použité na domě. Jednoduchý, klidný, formát je opět doplněn organickými záhonky, které už hostí stínomilnější druhy.

DSC_0552.jpg

Solitérní červenolistý javor, zde kontrastuje s modrolistými travinami, které navazují na paletu modré v dolní zahradě.

DSC_0544.jpg
DSC_0555.jpg
DSC_0512.jpg

Co dodat závěrem? Vůněmi naplněná levandulová zahrada, stejně jako kvalitní kolínská, umí být nestárnoucí a nadčasová. Vůně nevyprchají ani po letech a jak to jen vůně umějí, evokují vzpomínky na místa, kde je nám dobře a naplňují nás příjemnými pocity. A i my máme vůni levandule spojenou s vranovskou zahradou.