STROMOVKA REVIVAL

humpolec_stromovka_situace.jpg

rok: 2019

místo: Humpolec

spolupráce: OK PLAN architects, hřiště.cz

ocenění: Park roku 2021 | 1. místo

Alex Shoots Buildings architectural photographer

V tomto místě, na okraji městského centra Humpolce, býval v historii rybník. Ten byl již dávno zavezen, později bylo území zastavěno, následně asanováno a konečně ve 20. století zde vznikla veřejná zeleň, městský park, který byl pojmenován - snad pro zakomponování stávajících stromů, snad po vzoru pražského protějšku - Stromovka.

foto: archiv Partero

Původní park již na prahu nového tisíciletí neodpovídal standardům současného městského života. Z rekreačního místa se stal zanedbaný prostor podle typického scénáře českého parku na maloměstě: socialistické výsadby, postkomunistická údržba, nepřehledná a neprostupná zeleň, zarostlé křoviny, dřeviny ve špatné kondici, neudržované zpevněné plochy, rozbité obrubníky… Park, na který sice byli všichni zvyklí, avšak život a jakékoliv volnočasové radovánky zde absolutně nefungovaly.

foto: Alex Shoots Buildings architectural photographer

Na projektu obnovy jsme spojili síly s místním architektonickým studiem OK PLAN architects a návrh zvítězil ve veřejné urbanistické soutěži. Prošel otevřenou prezentací a projednáváním s veřejností. Před realizací jsme se museli utkat s lehkou nedůvěrou místních obyvatel a s obecným přáním co nejméně kácet. Ne každé přání je splnitelné. Aby návrh a výsledné dílo nedoznalo újmu špatným rozhodnutím a přistoupením ke kompromisu, museli jsme tvrdě trvat na svém a náš postoj ke stávající zeleni si obhájit. Kácet se bude, a to ve velkém.

Princip a koncepce parku z velké části spočívá právě v čištění a tvorbě prostoru - ve vytvoření dobře prostupného a přehledného místa. Musíme do parku dostat vzduch, nahradit neperspektivní zeleň zelení novou a životaschopnou. Realizace díla tedy započala mohutným kácením a do parku skutečně konečně vstoupilo světlo. V ten moment již veřejnost nekopala za zachování každého keře - zdá se, že konečně prozřela a každý si uvědomil ozdravný efekt prvotního zdánlivě drastického zásahu.

humpolec_stromovka_04.jpg

Pak už bylo snadné rozehrát další radostné navrhování – plánování různých aktivit v parku, umisťování drobné architektury a mobiliáře, zohledňování historických a kompozičních souvislostí, trasování cest a propojek, výběr materiálů…

humpolec_stromovka_15.jpg

Obnova parku Stromovka nebyla jen o kácení. To místo se stále pevně opírá o svoji největší hodnotu – o skupinu stávajících dubů. Kromě projasnění a zklidnění prostoru spočívá gró projektu v zachování těchto původních stromových velikánů. Ty parku propůjčují úžasnou atmosféru – jsou vysoké, dobře stavěné, v letním horku se schováme ve stínu jejich korun ještě dříve, než nově vysazené stromy povyrostou.

Kvalitní zelenou kostru jsme zkrátka v parku nemuseli tvořit, ale už jsme ji tu našli. Při stavbě bylo nutné pamatovat na rozsáhlý a zranitelný kořenový systém i kmeny dubů a všechny cenné dřeviny ochránit před újmou pojížděním stavební techniky, odkopů a všemožného stavebního ruchu.

humpolec_stromovka_17.jpg

Trasování komunikací skrze park je promyšlené tak, aby síť cest propojovala nejbližší ulice. Povrchy chodníků zohledňují jejich předpokládané využití a frekvenci pěší dopravy, a tak ty nejvíce užívané zůstávají pohodlně dlážděné, ty rekreační jsou mlatové, zkratky a různá pobytová místa jsme vydláždili kamennou mozaikou nebo betonovými šlapáky se zelenou spárou. Za své jsme vzali i rozhraní, obruby každého typu chodníku a pohodlnou návaznost jedné cesty na druhou v měkké obloukové křivce.

foto: archiv Partero

Cílem rozsáhlé rekonstrukce bylo zejména pohodlí návštěvníků, jejich bezpečí, aktivace parku navazujícího na jádro města, vytvoření krásného místa pro pobyt, odpočinek, ale i rychlý průchod nebo klidnou procházku.

Doprostřed parku, na uzel hlavních cest jsme spolu s architekty umístili pavilon s komerčním prostorem (kavárna či galerie) a veřejnými toaletami.

foto: Alex Shoots Buildings architectural photographer

Hned vedle altánu a prostoru se sezením se rozkládá na míru řešené atypické dětské hřiště (hřiště.cz, s. r. o.). I toto místo je příjemně chráněno před letním poledním žárem pod korunami stromů.

Zde jsme měli na starost péči o stávající dřeviny během stavby - některé stromy se kořenovými náběhy dostávají na rozhraní štěrkových ploch, cest a obrubníků a naším úkolem bylo jak vyřešit ochranu každého z nich, tak i navrhnout souvrství pochozí plochy hřiště a dopadových ploch pod jednotlivými herními prvky. Největší plochu parku zaujímá kromě stávající skupiny dubů velká plocha pobytového trávníku. Ten bylo třeba, tak jako dobré fotbalové hřiště, správně vyspádovat a dosít.

Park je pak ze tří stran lemován výsadbami i v tom nižším, bylinném patře. Ulici Jana Zábrany na východní straně parku lemují trvalkovo-travinné záhony dělící obvodový chodník od parkovacích stání, navrženy jsou i bohaté trvalkové výsadby podél travnaté plochy obohacené o jarní aspekt cibulovin.

foto: archiv Partero

K návrhu zeleně patřilo i osázení zelené střechy centrálního pavilonu, habrové živé ploty, výsadby podél ulice Na Rybníčku či návrh směsí k dosevu trávníku a výsevu nových a pobytových travnatých ploch.

foto: archiv Partero

Park dostal nový kabát a moc mu sluší. Ze zanedbaného místa se podařilo vytvořit zajímavý veřejný prostor, který stojí za návštěvu jak místním, tak třeba cestujícím, kteří si chtějí odpočinout na kvalitním místě při cestě po dálnici.

poddvorov_image25.jpg

Parku Stromovka v srdci Humpolce přejeme hodně návštěvníků, hlavně těch, kteří se z místa budou těšit a rádi se sem vracet.

humpolec_stromovka_16.jpg
 

fotografie: archiv Partero, Aleš Jungmann