PALÁC - ATRIUM

PARTERO_Praha_Salm_situace2_pk.jpg

Rok: 2015 - 2017
Místo: Praha

K prostorům jižního zahradního průčelí jsme zpracovali i samostatný projekt na atrium sevřené mezi budovou Salmovského a Schwarzemberského paláce a novou vnitřní přístavbou – vstupní halou NG.

Vstupní hala je dílem významného španělského architekta Josepa Lluise Matea. Ten zvítězil v soutěži, vyhlášené v roce 2004, realizované a dokončené v roce 2011.  Ve svém návrhu přístavby a venkovních úprav několikrát zdůraznil myšlenku tajné zahrady, mluvil o organickém životě místa. Popisoval skrytost za zdí a přírodnost s rostlinami a stromem, intimnost dvora.

11.jpg

Několik let poté jsme navázali s řešením myšlenkově velmi podobným. Velmi jednoduchý koncept spočívá ve vložení obdélníkového tvaru, jehož inspirací bylo tvarosloví psaníčkových sgrafit na okolních stěnách. 

02.jpg

Černobílá sgrafita jsou natolik dekorativní, že jsme jakékoliv vnitřní členění nechali být.

Nijak jsme jej vnitřně dále nerozvíjeli a zeleň v podobě divoké, měnící se výsadby nechali jednoduše růst.

Původně navrhovaná vyšší  vegetace, kterou ve svém návrhu zmiňoval a preferoval i  J. L. Mateo, nebylo z důvodů historických vrstev možno realizovat, a proto jsme se drželi pouze během roku proměnlivých trvalek. 

04.jpg
03.jpg

Přístup byl naprosto striktně minimalistický, okolní stavební slohy jsou galerií samy o sobě a tak jsme tu jen tak jemně vložili „něco zeleného“.

05.jpg
06.jpg

Původní vrstva bíle drceného kačírku zůstala, pouze jsme vyjmuli japanizující cestičku z šlapáků, tak, aby zbylý prostor zůstal naprosto čistý a „jen plynul“ - vše propojoval svou klidnou hladinou.

07.jpg

Plocha záhonu byla doplněna o jednoduché dřevěné plato k sezení a byly zde instalovány i tři dřevěné lavičky od architekta Rajniše, které rovněž poslouží uměním a turismem znavenému návštěvníkovi.

08.jpg

Když je zima a prší, vše je možné pozorovat z budovy skleněné přístavby, v uzavřeném prostoru haly. Z mírného nadhledu je efekt více patrný. 

10.jpg
09.jpg

Ačkoliv jsme se s tvůrci přístavby NG nikdy nepotkali a asi už nepotkáme, snad jsme se navzdory času a prostoru na dálku myšlenkově spojili.  Vzniklá atmosféra tak možná zračí souznění nás všech, jež jsme toto úžasné místo navštívili a mohli zde zanechat svou stopu.

V budově Salmovského paláce se nachází sbírka umění 19 . století a aktuální výstava CHARTA STORY, takže až si zakoupíte lístek, nezapomeňte nahlédnout „do dvorku mezi paláci“…