4 ELEMENTS

rok: 2012-2014
místo: Žďár nad Sázavou

Krásný dům, pozemek i výhledy. Krásný pár majitelů a investorů, krásné zadání… Tento náš zahradní příběh je jako dramatická pohádka se šťastným koncem… Mohla by se třeba jmenovat "O živlech.." Voda, oheň, země, vzduch... to všechno zahrada obsahuje.

Vstupte prosím…

A spatříte dům od IGLOO Architekti. Při naší první návštěvě stál doslova na zelené louce s výsadbou malých ovocných stromečků.

Okolí bylo a je veskrze malebné. Hlavně ten neuvěřitelný průhled ven… do luk a polí…

A zadání? Voda a koupání!  

Na míru prostoru zde byl navržen koupací biotop s okolím plným lučních květů na vyvýšených svazích. Ty měly úkol odclonit přilehlou stezku a rozvlnit zbytek zahrady bez vodní plochy.

Ano, nebudeme lhát, trochu jsme zpočátku koupání na Vysočině i sami sobě zpochybňovali. Přesto jsme udělali vodu, která zabrala skoro celou zahradu. Na fotky se nám ani nevejde, pouze v částech. Je překvapivě teplá a opravdu čistá a pan majitel se v sezoně koupe skoro každý den.    

Když se nekoupe, tak prý alespoň kouká. Nedivíme se.

Život majitele vodního díla byl bezpochyby obohacen o mnohá setkání třetího druhu.

Žáby, užovky, kachny a nově i divocí holubi, ti všichni si biotop velmi brzo našli a velmi oblíbili…

Dle vyprávění rodiny majitele to někdy připomíná až teritoriální boj.

Dalším živlem, zastoupeným v zahradě hned vedle vody, je oheň. Neb po správné koupačce vyhládne!

Ohniště je vyřešeno velmi jednoduše - aby se popel nerozfoukával po okolí, potažmo do vody, uklízí se z mísy. Do ní se dřevo nosí z blízkého dřevníku.

Sedí se a odkládá na masivní klády, které se dají v případě potřeby přemístit.

Zahrada není krom ovocných stromů nijak dramaticky produkční. Za domem vysazené drobné bobuloviny doplňují bylinky nezbytné k letnímu grilování.

Celkový vzhled zahrady je podpořen lučním rostlinstvem, které okolí doplňuje a vytváří. V místech bolestivých průhledů jsou vysazeny malé břízky, které jednou odcloní, co bude třeba.

Na neformální výsadby v zahradě navazuje i předzahrádka. Tam jsou polodivoké výsadby organizovány do pravoúhlých záhonů u domu.

Zahrada byla založena před dvěma lety a společenstva se stále vyvíjí.  Ale už teď prý přináší majitelům mnohá překvapení a mnoho radosti. Častým návštěvám rodiny a přátel se ani nechce domů.

Nám se také nechtělo… :)