BYLINKOVÁ ZAHRADA VE VALTICÍCH

 
PARTERO_Valtice_situace_VK-a4.jpg

rok: 2010
místo: Valtice

3. MÍSTO - PARK ROKU 2010

CENA DĚKANA ZAHRADNICKÉ FAKULTY 2010


Oficiální popis zní takto: "…bylinková zahrada Tiree Chmelar ve Valticích je unikátní veřejně přístupnou zahradou svého druhu v České republice. Samostatný areál o rozloze cca 3000 m² se nachází v bezprostřední blízkosti Národní kulturní památky zámek Valtice, na ploše bývalého zámeckého zahradnictví a vznikal během let 2004-2010".

Pro nás zůstane jednou z našich prvních „veřejných“ zahrad. Společnou studii společně s Adamem Barošem jsme vytvořili ještě jako studenti v roce 2005.

Poté, co se podařilo sehnat peníze na realizaci jsme nesčetněkrát osobně, spolu s mnoha dalšími realizačními subjekty a s velkou pomocí studentů Zahradnické fakulty pomáhali tento projekt zhmotnit.

Koncept návrhu staví na faktu, že zahrada je vnímána jako multifunkční objekt - obsahuje edukační část se sbírkou bylinek, odpočinkovou a okrasnou část, kterou lze pronajmout pro akce různého druhu - večírky pod širým nebem, svatby, rauty atd.

V této zahradě jsme si vyzkoušeli několik originálních prvků a postupů, které byly navrženy speciálně pro tuto zahradu: např. pítko z disku pneumatiky nákladního vozu, informační systém, naši první kůlničku (kiosek) , dubové lavičky.

Pro veřejnost byla zahrada otevřena v roce 2010 a v současnosti patří mezi vyhledávanou tématickou zahradu, která doplňuje soubor památek zahradního umění v Lednicko-Valtickém areálu.

Spolupráce: Ing. Adam Baroš, Ateliér Krejčiříkovi, Nadace Partnerství, Závlahy.net, Roman Boháček, Ondřej Svoboda, Rockwork, Eden s.r.o., Garpen zahradnická společnost, Štefan Drábek a mnoho, mnoho studentů...

Za krásné fotky děkujeme Janu Varvařovskému.