FRENCH ESPRIT 

 

rok: 2013
místo: Praha

Pokud platí, že zahrada je obrazem člověka, který ji vlastní, tak o této to rozhodně můžeme tvrdit naprosto beze zbytku…

Zadavatelkou a majitelkou v jedné osobě je žena výjimečného ducha. Zářivá a laskavá bytost, která dala vzniknout zahradě, která je stejně neformální a otevřená jako ona sama. Pro nás doslova a do písmene klient roku. Od začátku jsme si hodně porozuměli a pro daná řešení jsme pouze hledali ekonomické varianty a cesty. Navzdory nepříznivým okolnostem, které jsou prostě vždy, se nakonec podařilo vše postupně zrealizovat a neustupovat z kvalitních řešení i materiálů.

Zahrada není nijak komplikovaná ani půdorysně, ani obsahově, funkčně navazuje na dispozici domu.

Předzahrádka, parkovací stání, hlavní pobytová - pohledová část a malá produkční zahrada na straně domu, v koutě zahrady nezbytný kompost...

V zadání byly od začátku hodně skloňovány odkazy na francouzský duch - barvy, vůně, víno, jídlo.  Se kterým jsou majitelé tak trochu profesně spojeni.

Zkrátka to, co na jižních zemích všichni tolik milujeme. S radostí jsme se nechali unést na jižní vlně a zahradu zaplnili modrou v mnoha odstínech: kvetou zde omamně vonné levandule, perovskie, letní česneky, modré lny, lupiny a komule. Vše doplňuje pohyb lehkých travin, které vlají ve větru a vyvolávají dojem pohybu.  

Všechen ten lehký pohyb a jemné tvary jsou pak akcentovány kamennými zídkami, které měly být v původní verzi z vrstveného, probarvovaného betonu v teplých tónech, nakonec jsme ale zvolili tradičnější materiál- skládané kamenné zdi.

Kolem zdí se také nejvíce kupí další život, v podobě lehátek, dalších sezení, či jen neformálních sbírek květináčků s jižní květenou.

Nádoby s rostlinstvem se přelévají i na hlavní pobytovou terasu, která je zabydlena olivovníky a dalším rostlinstvem - bylinky se tu mísí s letničkami a okrasnými keři. Na dřevěnou terasu navazuje i políčko s levandulí, které tvarově terasu uzavírá. Hlavní sezení je zatepleno zabudovaným dřevníkem, který byl plánován už v projektu domu.

O vše v zahradě je viditelně s láskou postaráno. Zahrada tak ji vidíte je přesně rok stará - a vše roste a plodí poháněno péčí majitelů. Samozřejmě, že neuniká pozornosti všelikého hmyzu - včel, čmeláků, motýlů a ptactva.

Vzhledem k věku ještě zcela nefungují pohledové clony a také stromové patro, kterým jeden rok k účinku prostě nestačí, nicméně sami nevíme kam s očima, když zahradu přijedeme navštívit. Věříme, že její francouzský šarm bude s věkem jen krásně zrát, stejně jako kvalitní víno, nebo camembert…