GRASSY

 

rok: 2011-2012
místo: Brno

Tyto říjnové fotografie představují  středně velkou městskou zahradu, která  byla vytvořena dá se říci s minimem vyjadřovacích prostředků.  Zahrada složená z trávníku a záhonů se rozvíjí v měkce modelovaném terénu na dvou výškových úrovních, které jsou bezbariérově propojeny travnatými rampami. 

Jednoduchý až minimalistický koncept  je založen na kontrastním účinku hladkých trávníkových ploch a obvodových záhonů z ornamentálních travin.

Vzniklá zahrada je tvarově jednoduchá, s relativně malými nároky na údržbu (pro zaměstnaný manželský pár s dětmi), přičemž zůstala zachována maximální estetická a užitná hodnota. Zahrada je příjemně pohledová v samotném exteriéru, ale i při pohledech z jednotlivých pokojů v domě, a to jak z přízemí obývacího pokoje se kterým je propojena, tak i z nadhledu patra.

Trávník se v rodině majitelů ve většině případů využívá k hrám a pohybu malých dětí a jejich bezpečnost zajišťuje právě absence jakýchkoliv schodišť a zídek.

Vertikální účinek zajišťují solitérní stromy, v tomto případě jsou to himalájské břízy, které jsou zatím velmi mladé, ale i tak už teď svou sněhovou barvou kmínků krásně  doplňují bílou hmotu jednoduchého domu.

V obvodových  záhonech se kromě rozličných druhů travin vyskytují i doplňkové druhy trvalek a keřů.  Kvetoucí keře se starají o jarní náladu společně s jarními cibulovinami, které jsou vysazeny v okolí. 

Trvalky zase vnáší do zahrady barvy v letním období, kdy je travnatá zahrada spíše zelená, i když jejich barevná škále je omezena na odstíny bílé a krémové a růžové. 

Důležitou roli zde hraje textura jednotlivých rostlin a to v každé fázi svého růstu, včetně odkvětu.

Opravdu  neuvěřitelně působivým partnerem,  se kterým jsme od začátku hodně počítali, je této zahradě městský park, se kterým na své spodní hranici sousedí. Efekt vzrostlých  stromových korun, které vytvářejí zahradě záda v podobě měnící se živé kulisy je neuvěřitelně příjemný.

Na první pohled opravdu není znát, kde končí zahrada a kde začíná park a při pohledu z pobytové terasy se lze dokonale kochat celou parkovo-zahradní  scenérií… Nutno říci, že tento efekt je opravdovým bonusem tohoto místa a přítomnost okolních vzrostlých stromů velmi přidává této dva roky staré zahradě na kráse a účinku.

Zahrada je nasvícena a zavlažována, okolí domu bylo i se zahradou řešeno jako celek, součástí návrhu se tak stalo i dláždění vjezdu a řešení branek.