GREEN GRAFFITI ČERNÁ POLE

 

rok: 2013
místo: Brno

DSC_0686.JPG

Zahrada z brněnských Černých Polí je další z rekonstrukcí starých zahrad. Jednalo se o rekonstrukci zahrady ve vnitrobloku, u vilky od brněnského architekta Jindřicha Kumpošta. Dalo by se říci, že spíše než rekonstrukci zahradní, to v tomto případě připomínalo rekonstrukci stavebně-technickou.

Původní terén byl hodně upraven, vzniklo nové zahradní schodiště s navazující opěrnou zdí, nové dláždění přístupové cesty, anglické dvorky a také nové zpevnění pro zahradní sezení.

Vzhledem k tomu, že zadavatelka zahrady má pracovně velmi blízko k zahradnímu prostředí, zvolili jsme pro centrální pobytovou část motiv geometrizovaných rostlinek, které se propsaly do betonové platformy , která slouží pro sezení v zahradě. Ta velikostně navazuje na relaxační trávník, v tomto případě „trávníček“. Ornamentální řešení není samoúčelné, celý efekt byl navržen hlavně pro pohledy z patra, které rodina obývá a kde se nachází „pozorovací“ balkon.

 Kresba v betonu byla vyplněna rostlinkami a bude také kvést…

Okolní výsadby jsou naší oblíbenou směsí trav a trvalek, v tomto případě se díky expozici domu slunné druhy lámou s těmi stínomilnými. Vysazeny byly zejména tradiční „vilové“ druhy - pivoňky, čechravy, pěnišníky, hortenzie, růže a také spousta cibulovin. Staré stromy a keře  byly ošetřeny a  nyní tvoří významnou kostru zahrady.

Samozřejmě nejen krásou je člověk živ, a tak je v zahradě zakomponován jeden vyvýšený záhon pro bylinky a zeleninu. V koutě zahrady bude letos vysazena nová meruňka jakožto nástupce staré mirabelky. 

Poslední tečkou obytné zahrady byla instalace rodinného suvenýru - kamene ze starověkého Kartága na důstojném soklu z rezavé oceli.

V předzahrádce vzniklo díky výškovému převýšení hlavní zahrady zákoutí se sedací lavicí a kávovým stolkem s originálními betonovými šlapáky. V této části je náramně  příjemně,  hlavně díky vůni lesních jahod, které jsou zde v hojném počtu vysazeny.

Celá rekonstrukce byla zakončena novou vstupní brankou s plotem v předzahrádce vily.