PENZION OBOŘIŠTĚ

 

rok: 2012
místo: Obořiště
spolupráce: Mio architects

 

Malé odbočení ze soukromých zahrad přinesla studie a realizace rekreačního objektu v okolí Brd.

Penzion se nachází v blízkosti hráze Nového Rybníka u obce Obořiště a jedná se o v krajině  volně stojící dům, který se skládá ze dvou částí. Staršího (cca 200 let starého), ke kterému byl přistavěn v 90. letech 20. stol. novější objekt. Celý areál dnes slouží jako rekreační, s ubytováním a stravováním. Rekonstrukce je dílem studia Mio architects, kteří nás přizvali k návrhu zahradních úprav.

Vzhledem k rekreační a společenské funkci objektu bylo zadáním vybudování vodní plochy, která by měla výrazně oživit celý okolní areál s přilehlým tenisovým kurtem, volejbalovým hřištěm, a venkovním sezením restaurace. 

Venkovní úpravy zahrnovaly také návrh vjezdu, parkovacích stání a hlavní dlážděné plochy s novým zastíněním, v úzké spolupráci s autory rekonstrukce budovy. 

Privátnější zahradní část hostí vodní plochu a relaxační trávník, který je k dispozici jak hostům penzionu tak i krátkodobým návštěvníkům, kteří se zde zastaví v rámci výletu na místní pivo.

Vzhledem k tomu, že zahrada je v sezónně ponejvíce využívána pro venkovní svatby, vznikl i malý svatební altán pro novomanžele a oddávající, lehce levitující nad vodou.

Již zmiňovaný vodní biotop, přestože v něm nežijí ryby, místo oživil mnohými dalšími živočichy -  najdete zde vážky, žáby, užovky a kachny. Nesmírně láká mnohé návštěvníky penzionu i když není určen přímo ke koupání.

Pro nově přistavěnou část byla vytvořena menší vyvýšená venkovní zahrádka s dřevěnou palubou, ke které přiléhá samostatné „rybí" jezírko. Z paluby je jako z kapitánského můstku krásný výhled na vodu a okolí.Pro nově přistavěnou část byla vytvořena menší vyvýšená venkovní zahrádka s dřevěnou palubou, ke které přiléhá samostatné „rybí" jezírko a ze které je jako z kapitánského můstku  krásný výhled na vodu a okolí.

Okolí bylo upraveno záhonovými výsadbami z postupně kvetoucích trvalek a instalacemi z kamenných balvanů, které krásně ladí s vodní hladinou.

Aby bylo možné zahradu využít i ve večerních hodinách bylo navrženo zahradní osvětlení a to jak v ambientní, tak i v čistě utilitární podobě.