OPEN GARDEN

rok: 2014
místo: Opava

V krásném prostředí řeky Moravice vznikla zahrada, která je maličko výjimečná nikoliv svým vzhledem, nýbrž svým přístupem - ke svému okolí, k návštěvám i případným poutníkům…

Přiznáváme, že jsme ji neměli v plánu letos fotit, protože jednoduše není úplně hotová. V původním návrhu obsahovala ještě koupací biotop, který se zatím z různých důvodů nerealizoval. Takže tak jednou jedeme kolem a chceme se „rychle mrknout“ na rok a půl staré výsadby - jakpak se jim asi daří.

Je všední den po obědě a majitelé bohužel v práci, zkrátka klasická neplánovaná přepadovka. Pan majitel se v telefonu loučí se slovy „bohužel se neuvidíme, ale zahrada je vaše“. A opravdu byla. Ale od začátku…

Jak to rychle popsat? Dům je zasazen uprostřed malé osady rodinných domů, dalo by se říci v jeho samotném těžišti. Sousedé v okolí tu jsou, ale domy na sebe nejsou „nalepeny“ a mezi nimi se občas daří i vzrostlé zeleni.

Zkrátka Krásné Místo!

A shodou mnoha okolností zde vznikl ten neobyčejný, výjimečný a v našich končinách vzácný čin – zahrada bez plotu.

Vlastně tam je, ale v podobě zeleného pásu z habru, který v krajině řídké výstavby jen prostě a tiše oznamuje – tady je můj privátní prostor a vstup ty, který jsi vítán… V naší zemi plotů a vlastnických bariér, někdy až čtyřmetrových, které tak často křičí - TADY JE TO MOJE! - nevídaná věc.

A „JINAK“ to také vypadá.

Krajina nenásilně spolupracuje se zahradou a vztah zahrada – krajina funguje i zpětně.

Ve „vnitřní zahradě“ je zase krásně vidět na okolní vzrostlou nivní zeleň, je slyšet i šumění nedalekého splavu.

V plotě je díra, aby milý soused mohl pohodlně přijít a neobcházel celý pozemek. Ano, je to hodně o lidech, kteří toto umožňují. A my jim za to moc děkujeme!!!

A co zahrada? Je to jednoduché - minimalistický dům pasivního typu s přístavkem, kolem dokola prstenec v podobě trávníku a travino-bylinných výsadeb.

Křivka a hrana.

Přísnost a hra.

Čistota a ornament.

Voda vložená v podobě částečné výseče v trávníku jednou přijde, ale zatím nepřišel její čas. Nicméně lehce přímořská atmosféra už tu vůkol prosakuje.

Přestože je zahrada vlastně tak mladinká, i tak už je teď na co se dívat. Je navržena primárně z travin, které jsou rychlé vzrůstem, a doplněna o kvetoucí druhy v různých aspektech – od kvetoucích cibulovin až k podzimním trvalkám. My jsme zastihli astry plné motýlů a včel.

Divoká zahradní zátiší plná podzimního slunce nás nepřestávají bavit svou rozmanitostí. Podzim v zahradě je prostě nádherný.

V této zahradě ale nejsou jen květy. Má své obyvatele, i své funkce…

Kromě koček, včel a motýlů slouží samozřejmě i svým obyvatelům.  A ti mají asi největší radost z nové borovice, která byla v rámci nově založené zahrady zasazena a bude stárnout spolu s celou zahradou a s námi se všemi.

Mezi tím však bezpochyby uplyne mnoho krásných večerů, kdy majitelé i návštěvy budou za zvuků šumícího splavu užívat pohody mezi vonnými bylinkami na terase této „otevřené“ zahrady.

PS 1: Zde bude možná jednou voda, která všechnu okolní krásu ozrcadlí… Těšíme se, filtrace už je doma…

PS 2: Toto náhodné a neplánované focení se uskutečnilo jen díky tomu, že péče a údržba v zahradě je úplně vzorňácká!!! Děkujeme!