QUICK GARDEN

rok: 2014
místo: Praha
spolupráce: Atelier SAD

Existují v životě chvíle, kdy není času nazbyt. Zahrada v tomto příspěvku byla rychlá nejen svým založením, kdy vše klapalo jako po drátkách, ale i svým rychlým účinkem. Je totiž založena jen z bambusů a travin.

Ano, zahrada na fotografiích je přesně rok a půl stará!

Souběžně s rekonstrukcí domu (atelier SAD Praha) se majitel rozhodl zrekonstruovat i stávající zahradu, která nejen že nevyhovovala kvalitou, ale hlavně nenabízela nejčastěji skloňovaný pojem a tím bylo soukromí.

Dům na relativně úzké, leč dlouhé parcele stojí v nejvyšším bodě a dělí zahradu na rozlehlou předzahrádku a od něj se svažující obytnou zahradu s jihozápadní orientací. Do ní je také dům nejvíce pohledově otevřen - přímo z interiéru je kontakt se zahradou jednoznačně určen řešením zahradního průčelí domu a obytnou terasou. Díky své poloze ovšem nekompromisně vzhlíží do ostatních zahrad a naopak.

Toho jsme využili, a navrhli jednoduchou kompozici, která začíná už v předzahrádce - minimalistická směs bambusů a travin, která se line celou zahradou je pouze místně obohacena o nově vysazené keře a přeživší solitérní dřeviny z původní zahrady.

Expanzivní bambusové háječky byly použity v místech nejproblematičtějších průhledů, přičemž traviny tvoří další etáž kolem a před nimi.

Minimalistickou, leč efektivní výsadbou se podařilo částečně vyléčit nejpalčivější problémy pozemku - nepříjemné průhledy na opravdu neatraktivní okolí. Díky rychlosti růstu jak bambusových křovin, tak i masivně vysazených travin bylo vše celkem rychle skryto.

Výsadby díky své jednoduchosti pohltily stávající vzrostlé ovocné stromy, tak i solitéry zdánlivě neuchopitelné – lehce prapodivné zbytky výsadeb ze sedmdesátých let. Vzniklý koktejl je nádherně eklektický, ale rozhodně není přeplácaný.

Neformální stébla trav a bambusů byla samozřejmě doplněna i provozními zpevněnými plochami. Povrchy však nejsou dlážděné, jsou vytvořeny oblázky s akcentem meandrovité cesty z betonových šlapáků.

Taktéž namísto garáže byl navržen pouze jednoduchý carport, který obklopil nádherný starý ořešák v předzahrádce.

V samotné obytné zahradě se další pevné struktury omezují na obytnou terasu se zabudovaným sklípkem, nerezovou skluzavkou skrytou ve výsadbách trav a malou zeleninovou zahrádkou s vyvýšenými záhony.

Zatím je prostor pro hry omezen na trávník a skluzavku, ale brzy snad přibude i vyvýšený hrací domek na kůlech skrytý v bambusovém houští. Těšíme se!