SCANDI

 
PARTERO.jpg
 

rok realizace: 2017
místo: Přehvozdí

Tentokrát Vás pozveme do zahrady, která je nám velmi blízká.

DSC_0535.jpg

Nachází se na okraji dubového lesa a její atmosféra připomíná severskou náladu a dnes tolik skloňované principy Hygge. Hygge znamená schopnost nacházet něco výjimečného v každém okamžiku, vytvořit si příjemnou atmosféru i ve zdánlivě obyčejných všedních dnech, užívat si chvilky se svými blízkými a radovat se ze života.

02.jpg

V oblasti bydlení jsou s Hygge spojeny jednoduché, nadčasové věci, které umí stárnout a jejich kvalita s časem jen roste. A takto je pojata i zahrada, kterou zde prezentujeme.

01.jpg

Dům je jedním slovem zajímavý, jednoduchá dispozice, prkenné latě na fasádě a zelený drn namísto klasické střešní krytiny.

Stojí na místě už nějakou dobu a jeho dřevěný plášť tak díky přirozené patině dokonale ladí s okolím.

DSC_0558.JPG
DSC_0612.JPG

Kolem dokola se rozkládá nevelká zahrada, která obsahuje vše, co pro život rodiny potřebujete.

DSC_0643.JPG

Prvky v ní obsažené nesou jasné stopy povahy majitelů - jejich zájem o trvalou udržitelnost, lásku k přírodě a k živým tvorům, kteří ji navštěvují.

DSC_0678.JPG

Všude najdete skrýše, čmeláčí a hmyzí hotely, kočičí domky či ježčí hromady.

DSC_0588.JPG
DSC_0590.JPG

V zahradě jsou všichni příchozí živí tvorové zkrátka velmi vítáni.

DSC_0687.JPG
DSC_0596.JPG

Nejinak je to s květinami, stromy, keři a plodinami, ať už divokými, nebo těmi užitkovými…

O vše je s péčí postaráno a vše jedlé je pěstováno s láskou a citem.

Zahrada je pestrá, druhově bohatá, každou roční dobu se v ní objeví nějaká výrazná změna. Květiny ryze luční se tu mísí s prošlechtěnými druhy, ale vždy v harmonii a ladu.

DSC_0542.JPG

Druhovou pestrost podporuje i samotná poloha domu. Předzahrádka je slunná, plná květin, zatímco ostatní partie jsou inspirovány lesními podrosty.

DSC_0609.JPG

Divokost, neformálnost, pohoda - to bylo hlavním kritériem výběru druhů. Mnohé z nich mají původ v naší domácí květeně.

DSC_0599.JPG

Z čistě praktických důvodů bylo do zahrady zapotřebí umístit trávník. Ten je přísně formován – žádné přírodní odnikud nikam. Tohle „umělé společenstvo„ je v jasném kontrastu se zbytkem zahrady, který si žije svým vlastním životem.

DSC_0541.JPG

Zelený koberec je dokonale opečováván a pěstěn, jeho velikost je dána potřebami rodiny. Na něj navazuje terasa, na které se překvapivě sedí přímo na zemi.

Obyvatelé domu mají opravdu velmi intenzivní kontakt s okolní zelení, všechno bzučí, vrní a zpívá v jejich bezprostřední blízkosti.

DSC_0608.JPG
DSC_0550.JPG
DSC_0617.JPG

Ve stinné části zahrady je situována pobytová část s hamakami a ohništěm, kde se konají rodinné ohně.

DSC_0529.JPG
DSC_0556.JPG
DSC_0531.JPG

Provoz a pohyb je v zahradě řešen pomocí sítě pěšinek a cestiček, které se zahradou vinou zcela svobodně formou křivek a zákrutů, lemovány trsy trvalek nebo lučních květů.

DSC_0642.JPG
DSC_0622.JPG
DSC_0603.JPG

Funkční parkoviště a odstavná plocha v jednom, je řešena pomocí dřevěné dlažby, kterou jsme si v tomto místě dovolili vyzkoušet. Její trvanlivost je dočasná, ale zato nádherně ladí s obkladem domu a s celkovou náladou místa.

DSC_0573.JPG

Beton, který je sice o dost trvanlivější, by tuto lesní zahradu příliš ovládl a to jsme nechtěli. Dům nemá garáž ani stání a tak bylo důležité tuto nemalou manipulační plochu pojmout co nejcitlivěji.

DSC_0619.JPG
DSC_0656.JPG

Skladový prostor pro zahradu je řešen malým kontejnerem, který by v budoucnu měl úplně zmizet pod záplavou pnoucích rostlin.

DSC_0701.JPG

Zahrada na fotografiích je dva roky stará. Její divoká a neformální nálada se bude s časem ještě prohlubovat a sílit.

Už teď jsme z ní nadšení a ještě více z radosti a péče jejích majitelů. Zahrada má spoustu lásky, která je jí nezištně a beze zbytku poskytována. A to je na ní vidět na první pohled, jakmile projdete branou…