SIMPLY

 
PARTERO_Krhanice_MV.jpg

rok: 2017
místo: Krhanice

DSC_0429.jpg

Další zahradou ze „série“ přírodních zahrad je venkovská zahrada na Benešovsku.

DSC_0463.jpg

Jak ji co nejlépe popsat?

Vzhled tohoto domu i zahrady pro nás ztělesňuje ryzí přístup k bydlení a k životu vůbec. Pravdivá a jednoduchá řešení někdy nepotřebují složitá vysvětlení, protože ve své čistotě a půvabné „nesložitosti“ zkrátka působí samy o sobě.

DSC_0398.jpg
DSC_0465.jpg

Potvrzují známé pravidlo, že v jednoduchosti je krása.

DSC_0397.jpg
DSC_0544.jpg

Zahrada svým řešením navazuje na stavbu, která přesně vystihuje archetypální představu domu.

Když řeknete, ať už dítěti nebo dospělému, aby nakreslili dům, vypadá přesně takto:

…střecha, hmota, okna, dveře…

DSC_0582.jpg

Tento má ještě k tomu adekvátní měřítko, krásnou krajinu v okolí, panoramatické výhledy, a jednoduchou zahradu. Prostě SIMPLY. Víc asi není potřeba.

DSC_0530.jpg
DSC_0526.jpg

A zahrada, jak ji definovat? Ta je v tomto případě očesána od zbytečných a složitých řešení.  Jednoduchost. Neformálnost. Čistota.

DSC_0533.jpg

Je prostě „venkovsky“ jednoduchá, přehledná a nekomplikovaná. Prostá, chcete-li až ryzí. Není zatížena složitými detaily. Pracuje se zdánlivě jednoduchými principy - s terénem, kamenem, se dřevem, s trávníkem a loukou, se světlem, s jednoduchými záhony, panoramatem, nebem…

Vše je intuitivně umístěno v těsné blízkosti domu, kde je situována terasa, kde se žije.

Kolem terasy kvete divoký záhonek, spíše tedy záhon, který celý dům změkčuje svou rozevlátostí a barvami.

DSC_0504.jpg

Na něj navazuje hlavní pobytový trávník, který slouží k hrám a odpočinku. Tento zelený palouček je vůkol obklopen lučním kvítím. V louce jsou potom vysazeny ovocné stromy a divoké růže a skrývá také vyvýšené záhony s jahodami. Sad v louce jednou vyroste a svou hmotou nahradí starou třešeň, která je teď na pozemku dominantním stromem.

DSC_0558.jpg

Zpět k terase Vás dovedou kamenné cestičky a šlapáky, které trasují svah tak, aby jej nikdo nemusel složitě obíhat.

DSC_0570.jpg
DSC_0405.jpg
DSC_0387.jpg

Stupně, šlapáky jsou jednoduše z kamene. Jeho výběru jsme věnovali velkou pozornost. Využit byl, jak jinak, ten místní.

DSC_0506.jpg
DSC_0567.jpg

Na terasu navazuje další cesta - ta za domem. Touto půvabnou stezkou z přírodního mlatu se dostaneme k hlavní pěstební části. Zde má paní domu umístěny bylinky, rajčata, cukety, hrášek a také kompostér.

DSC_0499.jpg
DSC_0549.jpg

Mlatovou cestu lemují trvalky. Zde je prostor pro druhy toulavého stínu a divoké kvítí tu má krásné pozadí z přírodního dřeva.

DSC_0393.jpg
DSC_0377.jpg

Dům je možno obejít kolem dokola a tak končíme, kde jsme začali. Opět v jednoduše pojatém vjezdu, dlážděném žulovou kostkou.

DSC_0459.jpg
DSC_0482.jpg
DSC_0550.jpg

Čas v této zahradě plyne svým tempem a ona se pomalu mění. Jak jsme již zmínili, dnes jí dominuje stará třešeň, jednou ji vymění ovocné stromy… Fasáda zajde ještě sytějším odstínem šedé a dům definitivně splyne se svým okolím.

DSC_0578.jpg

Co závěrem?

Život v takto pojaté zahradě je plný malých – velkých radostí. Barvy květů se mění před očima uživatelů, ať už se nacházejí na hlavní terase nebo v interiéru obytných místností. Květy se proměnují každý den, stejně jako barvy nebe na horizontu. Jeho ocelové a kobaltově modré obrazy se formou zrcadlení vrací zpátky k domu.

DSC_0538.jpg

A vy to všechno každodenně můžete pozorovat a vnímat. Život tady je jiný než ten ve městě. Jste venku, kde stolujete, běháte si po zahradě, pojídáte plody, které zahrada v hojné míře nabízí.

Když je vedro, zajdete dolů k bazénu, když je zima, zabalíte se na terase do deky.

Zkrátka si jednoduše žijete. Jak prosté, že?

DSC_0515.jpg

Jak praví klasik: Life is simply beautiful!