TICHÉ MÍSTO

 
tiche misto a4.jpg

rok: 2017
místo: Praha

Dovolujeme si Vás pozvat do místa plného Ticha. Nedaleko rušných pražských ulic plných prachu a hluku, projdete elegantním domem a jste tam. Nechte se unést prohlídkou zahrady ve vnitrobloku, v samotném srdci Vinohrad.

Jak popsat Tiché místo?

DSC_0266.jpg

Není nijak velké a ani nijak složité.  Vejdete a dýchne na Vás kouzlo starých časů, životní tempo dní dávno minulých.  Dní, kdy se po ránu nečetly emaily a posty přátel na Facebooku, nýbrž v parádním pokoji paní domu servírovala ranní kávu a bábovku na sněhobílém ubruse.

DSC_0265.jpg

Představte si, že snídáte dokonalý domácí moučník a z otevřených oken se spolu s ranním vzduchem line i melodie Debussyho sonáty pro cello a piano. Vyhlédnete ven a na stromech venku se houpou dvě hrdličky.  Život plyne v úplně jiném rytmu než ten náš, současný.

DSC_0294.jpg
DSC_0259.jpg

Něco z toho kouzla zůstalo. Sevření domů uchránilo letité stromy, na kterých hrdličky vrkají i dnes. A když přistoupíte k oknu, tak je letní svěžest linoucí se ze zahrady stejná jako před sto lety.

My jsme v návrhu (od Jaroušek-Rochová architekti) jen navázali. Na to, co je cenné v každé době. Na zdánlivě banální samozřejmosti - klid, zelený stín a hebký chladivý vánek po ránu. A tak jsme v malém dvorku ponechali maximum stávajících stromů, které jsme vlastně jen velmi zlehka, na úrovni podrostového patra, doplnili.

Kmeny stromů vzrůstají z elegantních tvarů a mezi nimi jsou jen jednoduché cesty a místečka z kamenného povrchu.

DSC_0292.jpg

Tudy můžete vejít a zahradou se projít. Jednoduchý ornament je krásně čitelný i z jednotlivých pater domu. Dvorek je tak čistý, naškrobený a vyžehlený - jako ubrus z doby, o které byla řeč.

DSC_0253.jpg
DSC_0269.jpg

Nejsou tu trávníky, takže novodobého hlučení sekačky se nemusíte bát. Dvůr je připraven tak, aby se v budoucnu mohl  doplnit lavičkami a zahradními povalovadly, na kterých je možné posedět ve stínu stromů. 

DSC_0260.jpg

V oblých záhonech najdete staromilské hortenzie v kombinaci s moderními travinami. V letních měsících se objeví květy lilií a klasických host.

DSC_0276.jpg

Tiché místo je teď opravdu plné klidu. I to se možná jednou změní. V přízemí domu časem vznikne kavárna, a tak se snad vrátí vůně kávy a ranního koláče zpátky, kde kdysi byla. Zahradu naplní lidé a s nimi jemné kavárenské aroma a zvuk lžiček cinkajících o porcelán.

DSC_0272.jpg

Než se tak stane a dvorek bude obydlen zvuky kavárny, zesílí keře nově vysazených hortenzií, popínavé přísavníky a klematisy obalí elegantní šedé zdi.

DSC_0261.jpg
DSC_0280.jpg
DSC_0230.jpg

Porostou i mladé stromy, které již v současnosti tvoří kostru zahrady, takže jednou bude zahrada ještě stinnější než doposud.

DSC_0239.jpg
DSC_0296.jpg

Těšíme se. Těšíme se z Ticha současné zahrady a těšíme se i na to, až bude jednou zase žít.

 

DSC_0227.jpg