ZAHRADA V KRAJINĚ

 

rok: 2013
místo: Krátká

V tomto článku bychom rádi představili zahradu, která vznikla před časem na Vysočině. Tato zahrada představuje v našem portfoliu místo, jehož vývoj nebyl díky drsné přírodě vůkol úplně jednoduchý. Chvílemi jsme si říkali, že to asi ani nepůjde... O to víc nás překvapil výsledek.

Teď po čase pozorování a lehkého boje s přírodou už víme své - přírodní zahrady v takovýchto lokalitách mají ohromné kouzlo, které vychází z jejich samotné podstaty. Nic neskrývají a nic nepředstírají. V zimě jsou stejně jako okolní krajina - drsné a holé, v dešti jsou skryty do šedivého poklopu a člověk se spíše kochá zpoza střechy verand a zápraží.

Ale když vysvitne slunce a přijde léto, dochází k zázraku. Hranice mezi zahradou a krajinou najednou zmizí. Krajina prostoupí hranicemi samotné zahrady a naopak. A všude kolem je jen čistá krása. Nádherné světlo a průzračný vzduch. Prostor, který vás prostě ohromí. Tato zahrada slouží k relaxaci těla a hlavně ducha a my tomu s každou další návštěvou rozumíme víc a víc.

Zahrada má tvar lehce zakřiveného trojúhelníku, který je jako střelka kompasu namířen do krajiny.

Její původní obsahová náplň byla nezajímavou směsí keřů a trávníku. Z naší strany nedošlo k nijak fatálním zásahům. Tentokrát nebylo potřeba nic překopávat, pouze se dotvářelo, přemisťovalo, ale také nemálo vyhazovalo a rozdávalo. Obsahově jsme zahradu obohatili o tři hlavní funkční místa, s ryze praktickým posláním.

Prvním z nich je malá bylinková zahrádka u domu. Zde se nachází nezbytná směs koření a bylinek, včetně drobného ovoce a jahod. Dalším je ohniště v nejvzdálenějším cípu zahrady a třetím je detail dvou vodních koryt v blízkosti kamenné terasy, kde je v létě situován jídelní stůl.

Bylinková zahrada je jednoduše rozdělena praktickou cestičkou, která je mozaikou z dřevěno – kamenných dílů a materiálově navazuje na kamenná koryta u terasy. Ty jsou v sezóně naplněny vodou, ve které se zrcadlí nebe a také květy okolní trvalkové zahrádky.

Pojítkem těchto tří míst a vlastně celé zahrady se stala luční výsadba, která zahradu změkčuje a propojuje. Luční modelace jsou plné kopretin, které zde byly vysety na přání paní majitelky.

Meandry vzniklé výsevem jsou takto hlavním prostorotvorným prvkem zahrady. Vytváří měkký přechod mezi okolní přírodou a zahradou. V některých místech s okolní krajinou naprosto splývají.

V jižním cípu zahrady je umístěno sezení na zpevněné dlažbě s vestavěným ohništěm a praktickým kohoutkem na umytí rukou. Toto nejnižší místo bylo vždy hodně podmáčeným koutem, a proto jsou zde vysazeny nenáročné vlhkomilné rostliny - keřové vrby, tužebníky, jarmanky, kypreje a rdesna.

Nábytek byl také vyroben na přání paní majitelky v rustikálnější verzi. Nutno říci, že je velmi pohodlný, i když se člověk u ohně zdrží, záda jej nebolí… Ruční práci na třech lavicích a stolku na hořčici zajistil DŘEVOTVOR.

Zahrada v Krátké je pro nás trochu zázrakem. Její vývoj byl pomalý a byl atakován mnoha vnějšími vlivy. Velké díky patří všem, kteří se podíleli na jejím vzniku. A také paní majitelce, která se nenechala rozhodit... o zahradu se nádherně stará a všem škůdcům a škoditelům nedala prostě šanci.