ZAHRADA NAD ZDÍ A ZA ZDÍ

rok: 2012
místo: Brno

D 0007.jpg

Ryze rodinná zahrada se nachází v okrajové části Brna a byla založena v roce 2012, tedy cca 4 roky před focením. Je definována systémem zdí, které zahradu spoluvytváří, dělí a zdobí. Tento článek je nejen o zahradě, ale je i naší malou ódou na krásu a funkčnost betonu…

D 0011.jpg

Málokdy se dostaneme k domu s tak nepříznivým okolím, jako měl tento dům v době svého vzniku. Nepříjemné průhledy na okolní domy, výškové převýšení pozemku cca 4 m. Bez dlouhých popisů dispozic, jednoduše řečeno – dům je rozdělen na dvě výškové úrovně – vjezd s garáží a hlavní vstup mají rozdílné výšky.

03.jpg

Pomohli jsme si zdí, resp. zdmi, které zahradu dělí, rozřazují i malebně doplňují. Zdánlivě syrové řešení pohledového betonu se ukázalo jako velmi efektní, vyřešilo problematiku soukromí a umožnilo vzniku požadované roviny, která je potřebná zejména pro trávník.

05.jpg

A trávník je pro rodinu s dětmi prostě důležitý! Je dalším zeleným pokojem, který svou úrovní navazuje na obytné patro domu. Takže ať už je člověk v kuchyni, nebo si užívá kávu pod pergolou, vždy vidí na děti, které trávník ponejvíce využívají.

08.jpg
09.jpg

Nad zdí bylo možné vysadit množství dřevin a trvalek, do kterých  je možné celoročně koukat. Tímto se stala Zeď nejen krásnou, ale také umožnila spoustu milých vychytávek – slouží jako nosný prvek pro množství praktických konstrukcí – zahradní sprchu, houpačky i sportovní náčiní, které slouží dětem, místním, i příchozím.

Tato část zahrady je vysoce pobytová. Pro každého člena rodiny nabízí, co je nejvíce zapotřebí – relax i zábavu, ale hlavně volný prostor, který jinde na zahradě zkrátka možný není… Je zakončen funkčním zahradním domkem, kde se všechny propriety k hrám a zábavě dají na zimu pěkně uschovat a nemusí se s nimi přes schody do garáže.

V bezprostředním okolí domu na východní a západní straně, jsou jen malé průchozí cesty. Pozemek je zde stísněný a zastíněný, přesto vznikají zajímavé průhledy plné vegetace.

Zadní část, kde se zahrada zase  trochu prostorově nadechne, je pojata jako stinná bambusová zahrada. Ta  je  už v současnosti zarostlá a slouží výhradně jako pohledová, pro severní okno fotografického ateliéru. Překrásně se zde rozrostly stinné traviny a čechravy, na jaře zde kvetou cibuloviny.

Ve zbývajícím prostoru severní zahrady se pak nacházejí věci ryze funkční. Maliníky, kompost a výsadby bylinek, pod terasou je uschováno dřevo, skoro jako v šatní skříni.

Následuje návrat na úplný začátek – vjezdová partie pod zdí byla řešena se stejnou pečlivostí. Důsledně se vybírala dlažba, která ladí s domem a betonem. Kreslily se zámečnické prvky – branky, vjezdová brána. To vše zjemňuje okolní zeleň – oblíbené traviny a hortenzie.

Závěrem velké poděkováni majiteli a investorovi – díky jeho entusiasmu a víře v dobrý konec se vše podařilo dotáhnout do současné podoby.