ZELENÝ POKOJ

PARTERO_Sobesice_Zeleny_pokoj_situace.jpg

rok: 2015-2016
místo: Brno

V jednom z vnitřních dvorů v  nově vzniklém souboru bytových domů jsme vytvořili atrium na míru majiteli. Oáza mezi čtyřmi zdmi je vpravdě dalším zeleným pokojem, který slouží manželskému páru a jejich psímu miláčkovi.

Malé prostory jsou zrádné.  Jsou složité mírou detailu a nároky na provedení. Zde jsme měli naopak úžasnou příležitost pracovat s materiálem vskutku ušlechtilým - travertinem v podobě řezaných dlažeb a odřezků.

Návrh a řešení byly v tomto případě značně ovlivněny přítomností pejska.  Aby se zde mohl pohybovat a neničil záhonky, vznikly štěrkové plochy, ve kterých je zeleň ostrůvkovitě nastražena v pohledech a průhledech. Naproti tomu „lidské“ cesty a pobytové plochy jsou dlážděny překrásným kamenem sladkovodního původu…

Atrium je dvouúrovňové a průchozí. Ze dvou stran se nachází okna a či francouzské dveře do obytných místností. Ostatní strohé zdi atria byly vylepšeny pomocí vertikálních bambusových stébel a množstvím popínavek.

Našlo se i místo na stromokeř, v tomto případě Acer ginnala, který se majestátně rozkládá na místě jemu vybraném a významně přispívá k příjemnému mikroklimatu v jinak uzavřeném a výhřevném atriu. Byl zakoupen již jako vzrostlý a zde v atriu už bude jen stárnout a krásně malebně zdobit svým rozložitým habitem.

Nutno podotknouti, že pan majitel je vášnivým milovníkem květin. Také proto je jedna část v podobě záhonu vymezena kvetoucím trvalkám, které zde kvetou v různých obdobích vegetační sezony. Škoda jen, že místa není víc, obzvláště když kvetoucí druhy musely v návrhu trochu ustoupit stálezeleným druhům. Atrium musí fungovat i v zimě, neboť majitelé se kochají pohledem do zeleně celoročně, a to nejen z obývacího pokoje ale i z koupelny a ložnic. Proto také vznikla kostra ze stálezeleného tvarovaného zimostrázu a bambusů, které jsou doplněny o jarně kvetoucí polštářové azalky a již zmiňovaný trvalkový záhon.

K úplnému pohodlí majitelů zde slouží kvalitní venkovní pohovka, která byla slušivě doplněna o konferenční stolek z betonu jak jinak než od Gravelli. Konečně na naší zahradě! 

Původní zadání bylo jen „částečně zelené atrium“. Myslíme, že se nám to krásně vymklo z ruky. Dílem i zásluhou kvalitní realizace, díky které vše roste trojnásobnou rychlostí …

Společně s atriem byl řešen i balkon na opačné straně obývacího pokoje, který na atrium provozně navazuje. Balkon obrácený do ulice je ryze pohledový a obsahově v travertinovém tématu pokračuje. I když jen decentně, kámen je zde zarostlý v suchomilných travinách.

Co závěrem? 

Jsme rádi, že se podařilo vše dotáhnout, neb jak bylo řečeno v začátku, na malém prostoru každá chyba křičí…

Dětské nemoci samozřejmě byly, nicméně když jsme v tohle místě naposledy popíjeli výbornou kávu ve společnosti pana majitele a jeho úžasné fenky Báry, bylo nám krásně…